ДРУКАР ГАЛИНА КУЗЬМІВНА - МЕДИЧНА СЕСТРА

Освіта - середня спеціальна

На посаді з

Загальний стаж

Якщо людина сама стежить за своїм здоров'ям,

то важко знайти лікаря, який би знав краще,

що для неї корисне.

Сократ

У дошкільному навчальному закладі (я/с) "Зернятко" Димерської селищної ради організована робота медичного кабінету. Приміщення відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, оснащене та забезпечене необхідним обладнанням та лікарськими засобами, виробами медичного призначення.

Для роботи медичного персоналу, організації медичного обслуговування дошкільників у дитячому садку створені всі необхідні умови. У медичному кабінеті працює медична Друкар Галина Кузьмівна, яка веде облік медичного обладнання, лікарських засобів та виробів медичного призначення, дотримується правил і термінів їх зберігання та використання, забезпечує їх своєчасне поповнення.

У своїй роботі медична сестра керується чинним законодавством, нормативно-правовими актами органів охорони здоров’я, освіти та науки, здійснює постійний контроль за станом здоров’я дітей, проведенням обов’язкових медичних оглядів дошкільників та працівників, профілактичних щеплень у порядку і в терміни, встановлені МОЗ України, надає невідкладну медичну допомогу вихованцям у разі гострого захворювання або травми, здійснює контроль за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчально-виховної діяльності, санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму; проводить санітарно-просвітницьку роботу серед дітей, батьків або осіб, які їх замінюють, та працівників дошкільного навчального закладу; веде звітно-облікову медичну документацію в порядку, встановленому МОЗ України.

Медична сестра проводить медичні огляди дітей при прийомі в дошкільний навчальний заклад та здійснює медичний контроль за перебігом періоду адаптації, щоденні огляди дітей щодо виявлення у них ознак захворювань, стосовно виявлення педикульозу, грибкових захворювань та захворювань шкіри.

Протягом року медична сестра здійснює постійний контроль за організацією рухового режиму дітей, проведенням оздоровчо фізкультурних заходів і їх впливом на організм дитини, організацією загартування та харчування, забезпечує контроль за дотриманням режиму дня та навчальних навантажень згідно з віком дитини; профілактику травматизму, спалахів гострих кишкових та вірусних інфекцій, харчових отруєнь, отруєнь рослинами та грибами.

Проводить аналіз стану здоров’я дітей за результатами обов’язкових медичних оглядів, розробляє план оздоровлення, здійснює контроль за виконанням рекомендацій фахівців, інформує батьків і педагогічний персонал про лікувально-профілактичні заходи, проведення яких передбачається, їх результати.
У медичному кабінеті в інформаційному медичному куточку медична сестра систематично розміщує результати контролю за дотриманням санітарно-гігієнічного режиму, екран здоров’я, санбюлетні. Щомісячно на педгодинах, нарадах при завідуючій, обговорються питання дотримання санітарно-гігієнічних умов в закладі, результати медико-педагогічного контролю за станом здоров’я, нервово-психічного та фізичного розвитку дітей; результати контролю за розвитком рухів і фізичних якостей, оцінки організації, змісту та методики проведення різних форм з фізичного виховання, рухового режиму, лікувально-профілактичної, оздоровчої роботи з малюками; питання організації роботи з ослабленими дітьми, зниження рівня захворюваності серед вихованців тощо.

Завдання та обов'язки медичної сестри

1. Керується чинним законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність закладів охорони здоров’я.
2. Володіє методами асептики та антисептики.
3. Веде медичну документацію.
4. Бере активну участь в поширенні медичних знань серед населення щодо профілактики захворювань та їх ускладнень.
5.Здійснює контроль за організацією харчування, веде відповідну документацію.
6. Дотримується принципів медичної деонтології.
7. Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Харчування дітей в дошкільному навчальному закладі


Харчуванню дітей приділяється велика увага. В нашому закладі діти харчуються тричі на день. Раціональне харчування в дошкільному навчальному закладі передбачає обов’язкове складання меню. Примірне двотижневе меню складається на зимово-весняний і літньо - осінній періоди року та погоджується з територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби і затверджується керівником навчального закладу.


Щодня в інформаційному куточку вивішується меню із зазначенням виходу страв. З метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчових отруєнь дітей суворо забороняється приносити у дошкільний навчальний заклад кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, у тому числі солодкі газовані води та інші продукти, що швидко псуються.


У закладі постійно здійснюється контроль за харчуванням дітей, станом їхнього здоров’я, систематично аналізуються перелічені показники і відповідно до цього проводиться корекція харчування.

Поліомієліт. Профілактика.

Поліомієліт-гостре вірусне інфекційне захворювання ,що передається від людини до людини,через брудні руки,контакт з випорожненнями. Якщо раніше випадки захворювання на поліомієліт зустрічались лише в Африці,країнах Близького Сходу та Азії,на сьогоднішній день вже в Україні зареєстровано спалах поліомієліту,що підтверджено Всесвітньою Організацією охорони здоров'я.

У 50 -х роках поліомієліт приносив багато бід в сім'ї: спостерігалася висока смертність серед хворих, а ті хто видужували залишалися інвалідами, ні в однієї дитини хвороба не пройшла без слідів. Найчастіше поліомієліт у дітей спостерігався в 2-3 літньому віку. У зв'язку з цим захворювання довгий час вважалося дитячим. Тільки пізніше медики стали фіксувати поліомієліт у дітей шкільного віку та молодих людей. В даний час лікування поліомієліту у дітей досягло хороших результатів: проводяться профілактичні заходи - вакцинація.

Поліомієліт - це вірусне захворювання, що вражає сіру речовину спинного мозку з розвитком паралічів. Збудниками захворювання є ентеровіруси (кишкові віруси). Даний рід вірусів широко розповсюджений у навколишньому середовищі, так що його легко може підхопити дитина. Вірус стійкий до низької температури, висушування, так само може переносити дію травних соків. Вірус гинепри кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфекуючих засобів.

Вірус, потрапляючи в організм, розмножується в кишечнику малюка, потім кров'ю розноситься до всіх внутрішніх органів, включаю спинний мозок. Так само вірус може проникнути і в головний мозок.

Періоди розвитку

При захворюванні можливий постійний ниючий біль у животі. У цей період можуть спостерігатися перші симптоми змін до нервової системи, такі як: малорухливість,поділяють кілька стадій, ознаки яких нагадують інші захворювання. Це ускладнює вірно діагностувати вірус.
Перша стадія триває від 10 до 12 днів - це інкубаційний період. У цей час ваш малюк зовні такий же як і всі, але при цьому в його кишечнику вже активно починає розмножуватися ентеровірус. Тривалість періоду може бути скорочено до 5 днів і збільшено до 35, все залежить від особливостей дитячого організму.

Після інкубаційного стадії розвивається клінічна картина захворювання, яка поділяється на:
• препаралітичний період;
• паралітичний період;
• відновний період;
• період залишкових явищ.

Під час інкубаційного періоду ніякі симптоми не з'являються.
В препаралітичому періоді піднімається температура, з'являються кашель, нежить - ознаки ГРВІ. У дитини може бути блювота, рідкий стілець, запори. Так само млявість, чутливість шкіри, болі в суглобах. Болі при згинання кінцівок, повороті тулуба посилюються перед паралітичним періодом. До кінця перпаралітичного періоду температура тіла приходить в норму.

У паралітичному періоді знову підіймається температура у малюка. Основним симптомом у цьому періоді є поява млявих паралічів, частіше в ногах. Як правило, паралічі з'являються вранці. У кінцівках розвивається атрофія м'язів. Вони стають холодними, блідими або синюшними. У тих рідкісних випадках, коли вірус проникає в головний мозок, з'являється парез лицьового нерва. Часто це виражається відсутністю міміки на частині обличчя. Смертельно небезпечним є порушення дихання або ковтання.
У легких формах всі перераховані симптоми проходять повністю. У важких випадках залишаються паралічі і парези, які призводять до інвалідності.
У маленьких дітей симптоми захворювання можуть відрізнятися. Хвороба може протікати з підвищеною температурою, інтоксикацією організму, пітливістю, але при цьому немає ні яких ознак зміни нервової системи.

У сучасному світі завдяки вакцинації поліомієліт у важких формах зустрічається тільки у людей, які відмовилися від щеплення.

Діагностика поліомієліту в препаралітичній стадії ускладнюється тим, що симптоми можна переплутати із симптомами ГРВІ, грипу, кишкової інфекції

Поліомієліт неможливо виявити вчасно,бо майже завжди відсутні будь-які ознаки хвороби. У більшості інфікованих дітей хвороба проходить без симптомів,у де яких дітей супроводжується лихоманкою, втомою,головним болем,блювотою,онімінням в області шиї та болем у кінцівках.

Поліомієліт може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті,від паралічу дихальних м`язів помирають 5-10% хворих. При одужанні функції вражених хворобою нервів та м’язів вже може не відновитися .Як захистити свою дитину від цієї страшної недуги?На жаль не існує ліків проти поліомієліту. Єдиний ефективний спосіб захистити вашу дитину-імунізація. Оральна полівакцина є безпечною та ефективною,її використовують для захисту більше 2,5 млрд. дітей у всьому світі протягом десятиліть.

Профілактика поліомієліту у дітей


Профілактика поліомієліту у дітей в сучасному світі займає важливе місце. Проводиться багато профілактичних заходів, серед них щеплення.
Вакцинація на сьогоднішній день є самим надійним захистом проти багатьох серйозних захворювання.

Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

  • 1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

В Україні є достатньо якісних і ефективних вакцин, закуплених за кошти державного бюджету.

Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно.

Дії до вакцинації і після
Перед першим щепленням потрібно дозвіл невропатолога, а так само здати необхідні аналізи. Якщо дитина схильна до алергії, то заздалегідь потрібно обговорити з лікарем заходи, які ви будете застосовувати проти алергічної реакції (ні в якому разі не треба самим призначати препарати). Так само слід купити жарознижуючі засоби, якщо їх немає у вас, так як у малюка може піднятися температура. Заздалегідь купати дитину не варто, водні процедури варто прийняти за кілька годин перед походом в поліклініку.
Перед щепленням необхідно переконатися чи немає температури у малюка. Наявність температури є протипоказанням. Вакцинація проводиться або уколом в м'яз, або однією або декількома крапельками препарату в рот. Як правило вистачає однієї краплі, але якщо малюк відригнув, необхідно повторно провести процедуру.
Після щеплення можна дати дитині дитячі жарознижуючі засоби, можна купати дитину.

Температура підвищується, як правило, вночі після вакцинації. При температурі даємо малюкові жарознижуючі препарати, не забуваємо про обтирання теплою водою, але купати не варто.
У перші дні після вакцини приймайте дитячі антигістамінні препарати. При високій температурі давати дитячі жарознижуючі засоби. Якщо температури немає з дитиною можна виходити на свіже повітря і купати, тільки якщо у малюка температура гуляти і купати його не рекомендується.

Мити руки вкрай важливо не лише через пандемію COVID-19!

Для всіх — і особливо тих, хто не має імунітету від поліомієліту, — особливе значення має ретельне дотримання гігієнічних норм. Це може захистити від зараження у багатьох ситуацях вірогідного контакту з вірусом та іншими інфекціями (грип, гепатит А, різні кишкові інфекції).

Миття рук проточною водою рідким милом і використання чистого чи одноразового рушника знищує збудники хвороби механічним шляхом.

Мити руки потрібно:

  • до і після приготування їжі (особливо після контакту з сирим м’ясом, рибою і яйцями);
  • перед вживанням їжі;
  • після відвідування туалету;
  • після заміни пелюшок і підгузників, купання дітей чи контакту з дитячим горщиком;
  • до і після догляду за хворими дорослими чи дітьми;
  • після перебування у громадському транспорті чи на вулиці;
  • після контакту з грошима, офісними столами і комп’ютерами, телефонами та іншими предметами загального користування.

Важливо мити руки правильно:

  • намочити руки під чистою проточною водою;
  • намилити руки;
  • ретельно потерти руки з усіх боків, між пальцями й під нігтями протягом 20 секунд;
  • ретельно змити мило проточною чистою водою;
  • висушити руки чистим рушником (бажано паперовим, якщо не ви вдома) або просто на повітрі.

Що іще потрібно знати про вакцинацію?

Надолужуйте пропущене

Якщо пропущено щеплення за календарем, зазвичай не потрібно «все починати спочатку». Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Існує тільки одне правило в цьому випадку: потрібно стежити за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності. Разом із лікарем складіть графік вакцинації і зробіть ті щеплення, що пропустили. Різні вакцини можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика, а також ефективний спосіб захиститися вчасно.

Зверніть увагу! Введення багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів і візитів до поліклінік.

Додаткові обстеження не потрібні

Вакцинація не потребує підготовки: не варто змінювати звичний спосіб життя, дотримуватися дієти, проходити додаткові медичні обстеження, приймати ліки. Крім того, не потрібні аналіз крові, сечі, «імунограма». Ані в наказах МОЗ України, ані в міжнародних рекомендаціях не зазначено жодних додаткових обстежень.

Хронічні захворювання — не протипоказання!

Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет) — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними хворобами — більш уразливі, тому передусім потребують захисту за допомогою вакцинації.

Щеплення можна робити дитині на грудному вигодовуванні

Так. Хоча грудне вигодовування є надзвичайно важливим для здоров’я дитини, грудне молоко не захищає вашу дитину від вірусу поліо.

Наскільки безпечною є вакцина?

Як ОПВ, так і ІПВ є абсолютно безпечними вакцинами. ОПВ, що використовується в Україні, була попередньо схвалена ВООЗ та придбана ЮНІСЕФ. У неї немає розповсюджених реакцій, і вона використовується в усьому світі для захисту дітей від поліо. Протягом останніх 20 років ця вакцина врятувала 5 мільйонів дітей від хронічного паралічу, який міг би бути викликаний вірусом поліо. Набагато більшу загрозу для дітей несуть не побічні ефекти від вакцини від поліо, а сам вірус.

Порадьтеся з лікарем

Якщо дитину турбують підвищена температура тіла, висип, нежить, кашель, дратівливість, не варто вдаватися до самодіагностики й пов’язувати це із щепленням. Натомість зверніться до вашого лікаря по консультацію.

Головне про щеплення від поліомієліту.

Небезпечна інфекція, проти якої немає ліків

Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті.

Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Вражаючи нервову систему людини, поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. В абсолютній більшості випадків носіїв поліомієліту, які поширюють його, неможливо виявити вчасно — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби.

Ліків проти поліо не існує. Єдиним захистом є вакцинація.

Який рівень вакцинації від поліо зараз?

В Україні, де достатнім захистом від поліомієліту за допомогою щеплень забезпечено за 8 місяців 2021 року 53% дітей (дані з охоплення трьома дозами вакцини від поліо дітей віком до 1 року). Захворіти на поліомієліт можуть усі — і дорослі, й діти. Найчастіше поліомієліт вражає дітей до 5 років.

Про критично низькі рівні охоплення вакцинацією від поліо МОЗ України повідомляє у таких областях: Херсонська — 40,7 %, Івано-Франківська — 42,2 %, Закарпатська — 43,1 %, Запорізька — 46,2 %, Харківська — 46,5 %, Одеська та Київська області — 47,5 %, Чернівецька та Львівська — по 48,5 %, у Рівненській — 48,9 %.

ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Сезон гострих респіраторних вірусних захворювань особливо небезпечний для здоров'я дітей. Тому медичний персонал має провести відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи:

- щоденний огляд дітей під час ранкового прийому;

- своєчасно виявлення та ізоляція хворих дітей;

- санітарно-просвітницька робота.

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ щодо запобігання захворюваності на грип та інші ГРВЗ

1. Під час високого ризику захворювання на ГРВЗ не відвідуйте місця, де можливе велике скупчення людей.

2. За можливості зведіть до мінімуму поїздки у громадському транспорті.

3. Остерігайтеся близького контакту з людьми, які мають симптоми грипу або інших ГРВЗ.

4. Часто мийте руки з милом. Якщо немає такої можливості, використовуйте спеціальні засоби для оброблення та знезараження рук.

5. Не торкайтесь слизових оболонок очей, носа, рота немитими руками.

6. При чханні та кашлі прикривайте рот одноразовою хустинкою. Забезпечте дитину такими хустинками.

7. Часто провітрюйте приміщення вдома та на роботі.

8. Уникайте поцілунків, обіймів, рукостискань тощо.

9. Не допускайте переохолодження або перегрівання організму.

10. Змащуйте слизові оболонки носа оксоліновою маззю.

11. Проводьте щоденне вологе прибирання кімнат.

12. Організовуйте собі та дитині повноцінне, вітамінізоване харчування з достатньою кількістю природних джерел вітаміну С (свіжі овочі та фрукти) та фітонцидів (часник, цибуля, імбир тощо).

13. При погіршенні самопочуття залишайтеся вдома, не займайтеся самолікуванням — викличте лікаря для обстеження та призначення ефективного лікування.

14. При появі ускладнень захворювання на грип у вас чи вашої дитини не зволікайте. Організуйте госпіталізацію з метою отримання кваліфікованої допомоги медиків.

Значення вітамінів для розвитку дітей

/Files/images/vitamin_.gif

Однією з причин погіршення стану здоров'я дитини є дефіцит вітамінів.

Повноцінне харчування має неабияке значення для нормального фізичного та розумового розвитку дитини. Організм, що росте, потребує велику кількість поживних вітамінів (білків, жирів, вуглеводів), які надходять переважно з продуктів харчування. Поряд з цим, процеси обміну речовин в організмі дитини відбувається за участі біологічно активних сполук - вітамінів та мікроелементів. В організмі людини вітаміни беруть участь у процесах обміну речовин. Мікроелементи покращують засвоєння вітамінів та регулюють обмін речовин. Для дитячого організму в період інтенсивного росту абсолютно необхідними є кальцій, фосфор та магній.

Потреба у вітамінах залежить від віку, фізичного навантаження і стану здоров'я дитини. Основні групи ризику з дефіциту вітамінів складають діти у віці: 3-х років; від 5 до 7 років; 11 — 15 років.

Якщо говорити про наслідки дефіциту вітамінів у дітей, то вони можуть бути такими:

  • погіршення самопочуття;
  • зниження розумової і фізичної працездатності;
  • порушення функціонування імунної системи (зниження опірності до інфекцій);
  • уповільнення темпів фізичного і психологічного розвитку;
  • схильність до розвитку різних патологічних і хронічних станів.

Варто зазначити, що більшість вітамінів не синтезуються в організмі (крім вітаміну К та біотину), або синтезуються у недостатній кількості (вітаміни В1, В2, В6), тому повинні надходити з їжею.

Раціон харчування дитини обов'язково повинен містити молочні продукти джерело вітамінів та кальцію), м'ясо, рибу (джерело фосфору, кальцію), хліб, іноді крупи (джерело вітамінів групи В), фрукти (А, бета-каротин, С, Е) рослинні та тваринні жири (Е, С, А). Треба знати, що вживання овочів та фруктів з теплиць, кулінарна обробка продуктів, тривале зберігання значно зменшують вміст вітамінів у продуктах.

Дефіцит вітамінів, пов'язаний з недостатнім їх надходженням в організм з їжею, порушенням їх синтезу в організмі, або порушенням засвоєння, приводить до вітамінної недостатності - гіповітамінозу. Основними ознаками гіповітамінозу є: дратівливість, порушення сну, швидка втомлюваність, анемія, відставання у рості та розвитку, зниження пам'яті, часті інфекційні захворювання.

Крайній ступінь недостатності вітамінів в організмі, який проявляється вираженими порушеннями обміну речовин і функціонуванням органів та тканин, специфічними для кожного вітаміну називається авітамінозом (цинга - авітаміноз С, рахіт — авітаміноз Д).

У дітей дошкільного і шкільного віку забезпечення вітамінами залежить від збалансованого раціону харчування.

Так, відомо, що вміст вітамінів у продуктах рослинного походження у зимовий і весняний час значно знижується. У літній і осінній періоди, навпаки, перевага надається природнім, екологічно чистим продуктам (свіжим фруктам, овочам і ягодам, а також сокам).

Кiлькiсть переглядiв: 890

Коментарi